Dünya Tarihinin En Büyük 10 Komutanı

Dünya tarihine baktığımız zaman karşımıza her zaman savaşlar çıkmaktadır. Tüm imparatorluklar büyük savaşlarla kurulmuş büyük savaşlarla’da yıkılmıştır. Tarihin gördüğü en büyük 10 komutanı bu listemizde sizlere derledik. Her biri Dünyaya adını duyurmuş tarihin en iyi savaşçılarıdır. farklı dönemlerde yaşadıkları için doğru bir sıralama yapamayız. Aşağıdaki liste tamamen tahmin amaçlı yapılmıştır.

10- Jül Sezar

Jül Sezar
Jül Sezar

Büyük Roma imparatorluğunun kurucusu ve en büyük İmparatoru’dur. Aynı zamanda Ordusunun komutanıdır. sayısız savaşlara katılıp askerleriyle birlikte sayısız yaralar alıp. Savaşlar kazanmış bir İmparatordur. İmparatorluk döneminde diktatörlükle Romayı yönetmiş bu yüzden Brutus rejimi sonucu öldürülmüştür. En bilindik sözü Sende mi Brutus olmuştur.

9- Themistocles

300 Spartalı filmi ile akıllara kazınan Themistocles. Ünlü Atinalı komutan en büyük zaferi Salamis deniz muharebesi’dir Mükemmel askeri zekası ile ülkelerini Pers ordularından kurtamış general.

8- Leonidas

Leonidas
Leonidas

Yine 300 Spartalı filmi ile akıllara kazınan ünlü savaşçı ve komutan 1.Leonidas Müthiş askeri zekası ve stratejileriyle en iyi 10 savaşçı listesine girmiştir. Persliler’le yaptığı çoğu savaşı kazanmış son savaşında ölene kadar savaş meydanını terk etmemiş Yunanistan’ı Pers ordusunun dan kurtarmış komutan.

7- Halid bin Velid

Hz Muhammed Hz Ebubekir ve Hz Ömer döneminde komutanlık yapmış Roma Pers Bizans Ve çeşitli Arap kabileler ile yaptığı 100 ü aşkın savaşın hiç birini kaybetmemiş. Vücudunun her yeri kılıç ok ve mızrak yarası olan ünlü Müslüman komutandır. Ölüm anında yataktan çıkmaya hali olmayan Halid yatakta ölmenin utanç verici bir durum olduğunu düşünüp ölümü ayakta karşılamıştır.

6- Büyük İskender

Büyük İskender
Büyük İskender

Babasından aldığı İmparatorluğu ege den Hindistan’a kadar genişletti. Yenilikçi stratejileri ve Askeri zekasıyla Dünyanın en iyi komutanları arasına girmeyi başardı. Romanın 300 bin kişilik ordusuna karşı 50 bin kişilik orduyu çok az kayıp vererek yenmeyi başarmıştır. Efsaneye göre çözülemez denilen Goridon düğümünü çözmeye çalışmıştır başaramayınca kılıcıyla düğümü kesmiştir.

5- Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet
Fatih Sultan Mehmet

Ünlü Türk padişahı ve komutan Fatih Sultan Mehmet Bizans İmparatorluğunu yıkan çağ açıp çağ kapayan yıkılmaz denilen İstanbul surlarını yıkan zamanın en iyi topları olan Şahi topunun yani havan topunun mühendisidir. En çok tanınan özelliği gemileri karadan yürütmesidir.

4- Timur

Timur
Timur

Günümüz Özbekistan topraklarında doğan Batı ve orta asya topraklarının büyük kısmını fetih etmiş. Aksak Timur lakabı ile sultan 2.Beyazıt hanı esir almış komutan.

3- Napolyon Bonapart

Napolyon Bonapart
Napolyon Bonapart

Dünya tarihinin en zeki komutanı olarak kabul edilen müthiş askeri stratejisi ve zekasıyla bir döneme Napolyon savaşları denilmesine sebep olan komutan.

2- Atilla

Hun hükümdarı Avrupa’nın ismini duyunca titrediği Avrupa’ya aman diletmiş Papa’nın önünde diz çöktüğü tarihin en büyük komutanlarından birisidir. Türk olduğunu söyleyen kaynaklar vardır.

1- Cengiz han

Cengiz Han
Cengiz Han

Dünya tarihinin gördüğü en büyük İmparatorluğu kurmuş en güçlü komutan ünvanına sahiptir. Asya’daki göçebe kabileleri birleştirmiş Büyük Hun İmparatorluğu’nu kurmuş İmparatoluğunu hazar denizinden Japon denizine kadar büyütmüştür. Cengiz Han’ın Türk olduğu düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe