Tarihin En Büyük 10 Devleti

10 – Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğu 

Osmanlı İmparatorluğu veya Osmanlı Devleti, 1299-1922 (ve ya bazı tarihçilere göre 1302-1922) yılları arasında varlığını sürdürmüş Türk ve İslam devleti. Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika’ya kadar topraklarını genişletmiş ve 16. yüzyılda dünyanın en güçlü imparatorluğu halini almıştır. En geniş sınırlarına 1683 yılında ulaşmıştır.

9 – Roma İmparatorluğuRoma İmparatorluğu

Roma İmparatorluğu, Roma Cumhuriyeti’nin Augustus liderliğinde MÖ 1. yüzyılda yeniden örgütlenmesiyle kurulan Antik Roma devletidir. Uzun yıllar Akdeniz çevresinde hüküm süren Roma İmparatorluğu, 375 yılındaki Kavimler Göçü’yle başlayan karışıklıklardan sonra 395 tarihinde doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı. İmparatorluk en iyi döneminde 6.000.000 km2 lik bir alana hükmetmiştir.

8- Ahameniş İmparatorluğu

Ahameniş imparatorluğu

 Ahameniş İmparatorluğu, MÖ 6. yüzyılda Büyük Kiros tarafından kurulan Pers yönetimindeki devlettir. Tarihte orta doğu da kurulan en büyük devletlerden biridir. İmparatorluk Mezopotamya İran Anadolu gibi bölgelere dağılmıştır. Ülke en güçlü döneminde yaklaşık 9.000.000 km2’lik bir alana yayılmıştır.

7 – Fransız Sömüre İmparatorluğu

Fransız Sömürge İmparatorluğu

19. ve 20. Yüzyıllarında sömürgecilikte 2. Sırada olan Fransız sömürge imparatorluğu, imparatorluğunun en iyi döneminde 13.000.000 km2’lik alana hükmetmiştir. Fransızlar Afrika’nın batısı ve güney üstünde hakimiyet kurmuşlardır. Sömürge amaçları bölgedeki zencileri birbirinden ayırmaktı. Bu yolla birçok zenci kabilesi birbiriyle konuşamayacak duruma getirilmiştir. Ayrıca misyonerler aracılığıyla Hristiyanlık kabul ettirilmeye çalışılmıştır.

 6 – Emeviler

Emeviler Hz Muhammed tarafından kurulan İslam devleti, 4 halifeden sonra Muaviye tarafından Hz Ali den ele geçirilmiş İslam devleti. İmparatorluk en güçlü döneminde 13.400.000 km2’lik alana yayılmıştır.

5 – Qing Hanedanı

Qing Hanedanı

Qing Hanedanı, 1644-1911 yılları arasında Çin’de hüküm sürmüş hanedandır. Kurucusu, Çin’in kuzeydoğusunda yaşayan Mançuların Aisin Gioro klanıdır; bu nedenle Mançu Hanedanı olarak da adlandırılır. Çin’in son imparatorluk hanedanıdır. Hanedanlık en büyük olduğu dönemde toplam 14.700.000 km2’lik alana yayılmıştır.

4 – İspanyol Sömürge İmparatorluğu

İspanyol Sömürge İmparatorluğu

Tarihin ilk sömürge imparatorluğu olan İspanyol sömürge imparatorluğu. En güçlü döneminde 20.000.000 km2’lik alanı yönetmiştir. Bu sömürgelere kuzey Amerika ve güney Amerika da dahildir.

3 – Sosyalist Sovyetler Cumhuriyeti Birliği

Sosyalist sovyet cumhuriyeti birliğiLenin tarafından 1.Dünya savaşı sonrası kurulan Sosyalist Sovyetler Cumhuriyeti Birliği. Ülkenin en güçlü olduğu dönemde toplam 22.402.200 km2’lik alana hükmetmiştir. Sosyalist Sovyetler Cumhuriyeti Birliği ABD ile yaptığı soğuk savaşı kaybedince yıkılmıştır.

2 – Moğol İmparatorluğu

Moğol İmparatorluğu

Sınır bütünlüğü olarak Dünyanın en büyük imparatorluğudur. İmparatorluk en güçlü döneminde toplam 33.000.000 km2’lik alana hükmetmiştir. İmparatorluk kurulma döneminde Asya’daki Cengiz Han idaresine boyun eğmiş Moğol ve Türk boylarının birleşiminden oluşuyordu.

1 – Büyük Britanya İmparatorluğu

Büyük Britanya İmparatorluğu Dünya Tarihinin en büyük imparatorluğu ünvanına sahip. İmparatorluk birleşik krallık tarafından yönetilen sömürge sistemi ile büyümüştür. İmparatorluk en güçlü döneminde 33.700.000  km2’lik bir alana yayılmıştır. 

 

 

Bir cevap yazın

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe