Tarihin En Ölümcül 10 Savaşçı Birliği

Dünya tarihinin en ilginç savaşçı birlikleri. Tarihe bakıldığına en etkileyici anlar kesinlikle savaş anlarıdır. peki bu savaşlarda en etkin rol oynayan kimlerdir. İsimleri duyulunca savaş alanlarını terk eden savaşçı birlikleri. İmparatorlukların gözde birlikleri kimlerdir?

10- Yeniçeriler

Yeniçeri
Yeniçeri

Osmanlı ordusunun en seçkin ve dönemin en sistemli ve çağdaş askerleridir. Yeniçeriler 15.yüzyılda kurulmuş Osmanlı ordusuna bir çok savaş kazandırmış bir birliktir. Aynı zamanda o dönemin en iyi askeri birliği kabul edilmiştir. Yeniçeriler ilk başlarda sayıları çok az olmasına rağmen zamanla sayıları 150.000 olmuştur. Maaşları ise 3 ayda bir verilmekteydi. Aynı zamanda padişahın dağıttığı bahşiş olmaktaydı.

9- Jaguar savaşçıları – Aztek ordusu

Jaguar savaşçıları
Jaguar savaşçıları

Aztek ordusunun en korkunç ve güçlü savaşçıları Jaguar savaşçılarıydı. İsimlerini savaşlarda korkusuzca ön safta savaşmaktan ve Jaguar kıyafeti giymelerinden alırlar. Jaguar savaşçıları üzerine volkanik cam kesikleri bulunan tahta kullanırlardı. Esir aldıkları düşmanları dini günlerinde inandıkları tanrılarına kurban verirlerdi. Jaguar savaşçısı olabilmek için ard arda 2 savaşta bulunup her savaşta en az 12 düşman esir alması gerekmekteydi. Aztek’lere göre savaşta düşmanı öldürmek korkaklıktır esir alınabilecekse öldürülmemelidir.

8- Samuray

Samuray
Samuray

Samuraylar sadece soylu kişiler arasından seçilirlerdi. Uzun yıllar Kılıç eğitimi alan Samurayların kılıçları ruhani bir anlam taşırdı kılıçlarını asla üzerinden almazlardı. Bir samuray efendisinin ölümü savaşta yenilgi ve Japon toplumuna aykırı işler yapması onun kendini öldürmesine sebep oldurdu. Samuraylar gözetmen dahilinde ve dini bir ayinle kendi Samuray kılıcıyla kendini öldürürdü.

7- Ninja

Ninja
Ninja

Tarihi 15.yy a dayanan Ninja’lar genellikle casusluk sabotaj ve suikast için kullanılan paralı savaşçılardır. Ninjalar genellikle ordudan kovulmuş samuraylar’dır. Kendilerine özel savaş teknikleri ve kılıç kullanma teknikleri geliştirmişlerdir. Zamanla ninja’lar Samuraylar’dan daha nitelikli bir konuma gelmişlerdir. Kendilerinin geliştirdiği dövüş sanatı olan ninjitsu gerektiğinde bir çubukla bile adam öldürebilmektir.

6- Moğol Süvarileri

Moğol Süvarileri
Moğol Süvarileri

Moğol ordusu Dünya tarihinin en çok korkulan ordularından birisiydi. Özelliklerde süvari birlikleri bir araya geldiğinde yenilmez bir ordu haline geliyordu. At üzerinde çok iyi bir şekilde ok kullanabilirlerdi. Sayısız savaşta bulundukları için taktikleri çok gelişmişti. Bir anda saldırır ve girdikleri yerleri yakıp yıkarlardı. 200 yıl boyunca Dünyanın tamamına korku salmışlardır. 13 ve 14 yüzyıllarında çok kısa bir zamanda sınırlarını 33 milyon km2’ye çıkartmışlardır. Moğollar yaklaşık 100 milyon insanı hükümleri altına almışlardır.

5- Viking savaşçıları

Viking savaşçıları
Viking savaşçıları

Vikingler 8.yy dan beri Avrupanın korkulu rüyası olmuşlardır. Vikingler uzun boylu iri yarı ve korkunç baltalar kullandıkları için düşmanlarının gözlerini çok korkuturlardı. Viking’ler in genel stratejileri vur kaç gibidir. fetih ettikleri şehirleri yağmalar sömürür yıkar ve Ejderha başlı gemileri ile evlerine dönerlerdi. Vikingler in orduları genellikle 1000 kişiyi geçmezdi. Çok az savaşçı ile çok büyük orduları kolaylıkla yenerlerdi. Ordularının yarısını kadınlar oluşturmaktaydı.

4- Roma Centurion’ları

Roma Centurion

Roma Centurion

Roma Centurion’ları tarihler m.ö 107 yılında başlayıp bizan imparatorluğuna kadar uzanmaktaydı. Dünya tarihinin ilk profesyonel savaşçılarıdır. Maaşları normal Roma askerlerinin maaşları 300-500 dinar arasındayken onların maaşlar 3000 dinar arasındaydı. Sürekli savaşlarda oldukları için terfi almaları çok kolay olurdu. Roma imparatorluğunun 3 Kıta’ya yayılmasında oldukça önemli rol oynamaktaydılar.

3- Spartalılar

Spartalılar
Spartalılar

Dünya tarihinin en büyük savaşçıları olarak gösterilen Spartalılar bu başarıya elbette kolay bir şekilde kazanmamışlardır. Spartalılar’ın askeri eğitimleri bebeklikten başlardı. Doğumdan sonra bebekler fiziksel kusur testinden geçerlerdi. Testi geçemeyen bebekler ölüme terk edilirdi. Dünyaya savaşmak için gelen bu askerlerin yaptıkları tek iş savaşmaktır. Tarım ve üretim işlerini düşük sınıftaki insanlar ve savaş esirleri yaparlardı. Spartalı kadınların görevleri Dünyaya savaşçı Spartalı erkek göndermekti.

2- Pers Ölümsüzleri

Ölümsüzler
Ölümsüzler

Ahamenniş imparatorluğu döneminde kurulan Pers Ölümsüzler birliği isimlerini savaşlarda eksilmemelerinden alır. Sayıları 10.000 olan bu birlik 1 Kişi ölünce yerine hemen yenisi getirilirdi. Bu birliğe katılmak için 1 den fazla savaşa girmiş olmak ve bir sporcu almak belirli bir fizik şartlarına sahip olması gerekirdi. 2 yıl boyunca eğitim alıp profesyonel kılıç ustalarından eğitim alır ve 2-3 yıl’da uzak bölgelerde savaşa katılıp usta birer savaşçı olarak ülkelerine dönerlerdi. Ölümsüzler sadece özel durumlarda savaşa katılırlardı.

1- Osmanlı deliler birliği

Deliler
Deliler

Dünyanın en korkunç savaş birliği Osmanlı delileri Osmanlının en ilginç birliğiydi. Deliler birliği sadece düşmana değil dosta dahi korku salan bir birlikti. Bu birliğe katıla bilmek için öncelikle “Zobu” adı verilen eğitim aşamasından geçmeli bu eğitimde onları ağaların yanına verip belirli eğitimler verilirdi. Bu eğitimde onlara deli olmanın öncelikleri öğretilirdi. Delilerin en önemli görevi düşmana görüntüsü ile korku salmaktı. Savaştan önce kafalarını kazıtırlardı. Savaş alanında zırh giyinmezlerdi. Leopar derisi veya çeşitli yırtıcı hayvan derileri giyer hafif silahlar kullanırlar. Deliler birliği bileğindeki güç ve kuvvetleri ile hz Ömer’e gönülden bağlıdırlar. Yakın savaşta en güçlü silahları Osmanlı tokadıydı. Osmanlı tokadını ilk kullanan ve en iyi kullanan birlik deliler birliğiydi. Bu birlik vurduğu tokat ile bir atı bile devirecek kuvvetteydi.

Bir cevap yazın

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe