Uyumanıza Yardımcı Olacak 8 Yiyecek

Uyku sıkıntısı çoğu insan için ciddi bir sorundur. Sağlıklı bir uykuyu kim istemez ki. Bu makalemde nasıl daha sağlıklı bir şekilde uyuyacağınızı öğreteceğim. Yetersiz uyku hafıza kaybı ve konsantrasyonunuzu ciddi bir şekilde etkiler. Aynı zamanda kilo kaybı veya kilo almanıza da yol açabilir. Bu listede daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde uyumanız için gerekli yiyecekleri sizlere göstereceğim. 

 1 – Ceviz

CevizCevizler insanı uykulu hissettiren melatonin hormonu Salgılar. İnsan vücudu hava kararmaya başladığı zaman kendiliğinden melatonin hormonu üretir. Ancak içinde melatonin hormonu bulunan yiyecekler insanın daha hızlı uyumasına yardımcı olur. Yatmadan 1 veya 2 saat öncesinden 2 avuç ceviz yemeniz tavsiye ediliyor. Ceviz aynı zamanda kalp ve damar dostudur. Kalp ve damar hastalıklarını tedavi eder.

2- Vişne

VişneCevizleri pek sevmiyor musunuz öyleyse vişne yiyebilirsiniz. Vişne de ceviz gibi melatonin hormonu üretir. Gece yatmadan 2 saat önce 300 ml vişne içmek insanın daha sağlıklı ve daha hızlı uyumasına sebep olur. Aynı zamanda vişne çok iyi mikrop temizler. Vücuttan bakteri ve mantarları atmaktadır. 

3- Somon

SomonSomon balığı daha derin ve daha dinlendirici bir uykuya dalabilmek için içinde bolca omega-3 yağ asidini barındırmaktadır. Yeterli kadar omega-3 almak melatonin hormonunu daha iyi salgılamaktadır. Aynı zamanda somon kalp krizi geçirme riskini azaltır.

4- Yumurta

Yumurta

Yumurta doğal olarak az sayıda D vitamini içeren yiyeceklerdendir. Bilim adamları D vitamininin uyku hormonu üzerinde etkili olabileceğinin ileri sürmektedirler. D vitamini eksikliği çeken insanların daha fazla uyku bozukluğu yaşadıkları ispatlanmıştır. Aynı zamanda hafıza ile ilgili sorunlarınız varsa yumurta en iyi çare’dir

5- Havuç

HavuçDaha çok çizgi film tavşanlarının çok sevdiği sebze uyumadan birkaç saat önce tüketilirse daha sağlıklı bir şekilde uyku gerçekleşmektedir. Aynı zamanda beta karoten içerdiği için kanserle savaşmaktadır.

6- Papatya çayı

Papatya çayıAraştırmalara göre papatya çayı anksiyete ve stresi azaltığı görülmüştür. Daha hızlı uyuyabilmek için sizin en iyi içeceğiniz kesinlikle papatya çayıdır.

7- Ilık süt

Ilık sütÇocukluktan beri ailelerin çocuklarına uyumadan önce içmelerini söylediği süt bilimsel olarak’ta uykuya faydası olduğu kanıtlanmıştır. Aslında süt uyku getirmez içindeki maddeler sayesinde uykuya hazırlanmanızı sağlarlar. Aynı zamanda süt cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engeller. 

8- Hayır

değilHindi insanı uyutan yemeklerin başında gelmektedir. Hindinin uyku getirmesinin sebebi içinde bulunduğu L-triptofan maddesidir.  Aynı zamanda hindi eti bol miktarda protein içermektedir. bu da vücut kaslarına oldukça yararlıdır.

Bir cevap yazın

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe